Język polski – historia i ciekawostki

Język polski ma obecnie największą liczbę użytkowników wśród przedstawicieli słowiańszczyzny zachodniej i jest drugim językiem słowiańskim pod względem powszechności używania. Obecnie coraz mniej osób posługuje się gwarą, z tego względu w całej Polsce większość ludzi komunikuje się standardowym językiem polskim. Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o języku polskim? Przeczytaj poniższy tekst i zabłyśnij nowymi ciekawostkami przed znajomymi! Zapraszamy do lektury!

Czego nie wiesz jeszcze o języku polskim?

Zapewne nie zdziwi Cię fakt, że język polski jest językiem, którego trudno się nauczyć. Najbardziej mogą przekonać się o tym przede wszystkim obcokrajowcy, podejmujący jego naukę. Język polski jest językiem fleksyjnym, operującym rozbudowaną fleksją w zakresie morfologii. W języku polskim akcent pada zwykle na drugą sylabę od końca.

  • Historia języka polskiego

W piątym i czwartym tysiącleciu p.n.e., między Europą Środkową a Azją Centralną żyły plemiona mówiące językiem, po którym nie zostały żadne ślady w piśmie. Język ten obecnie nazywamy praindoeuropejskim. Zdecydowana większość języków europejskich ma swoje korzenie właśnie w tym języku. Możemy to łatwo zaobserwować również dzisiaj! Dla przykładu możemy przyjrzeć się polskiemu wyrazowi „matka”, który ma swoje podobne odpowiedniki w innych językach. Niemieckie „Mutter”, rosyjskie „mat”, perskie „madar” czy łacińskie „mater” ma wspólne źródło w języku praindoeuropejskim – mehter.

  • Na całym świecie po polsku mówi około 50 mln ludzi

Oczywiście większość z tych osób mieszka w Polsce. Jednak warto wiedzieć o tym, ze wiele ludzi posługujących się tym językiem można znaleźć również m.in. w Kanadzie, USA, wielkiej Brytanii, Białorusi, Brazylii czy Argentynie. W dzisiejszych czasach ze względu na dużą migrację ludności po całym świecie, osoby mówiące po polsku możesz spotkać praktycznie wszędzie. Jesteś obcokrajowcem i chcesz podszkolić swój język polski lub nauczyć się go od podstaw? Podręcznik do nauki polskiego będzie najlepszym wyborem!

  • Rozwój języka polskiego

Polacy mają skłonność do zdrabniania różnych słów oraz do tworzenia nowych wyrazów. Wiele osób na przykład zapraszając znajomych do swojego domu, zaprasza ich na kawkę lub herbatkę, a nie na kawę czy herbatę. Takich przykładów w potocznym języku można by przytoczyć naprawdę wiele! Polacy równie często zdrabniają w różny sposób również swoje imiona. Dodatkowo należy dodać, że rozwój techniki oraz Internetu przyczynia się do powstawania wielu nowych słów i wyrażeń. Przykładem tej nowomowy mogą być zaczerpnięte z internetu słowa: jutuber czy influencer.

  • Polski alfabet

Polski alfabet składa się z 32 liter i opiera się na alfabecie łacińskim. Według badań przeprowadzonych przez niezależne źródła, język polski zaliczono do grona jednego z trudniejszych języków.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *