Nauka polskich słówek – jak lepiej zapamiętywać?

Wiele osób, które uczy się języka polskiego, nie potrafi przyswajać nowych słówek. Najpopularniejszą i chyba najmniej skuteczną metodą na zapamiętywanie wyrazów jest tak zwane „wkuwanie”, czyli powtarzanie (często bezmyślne) konkretnych słów. Niestety daje to słaby efekt, a nowe pojęcia szybko wylatują z głowy. Istnieją jednak bardzo kreatywne i proste sposoby na zapamiętywanie słówek, które w dodatku są przyjemne i poruszają wyobraźnię.

Metody na zapamiętywanie słówek z języka polskiego

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na szybką naukę nowych polskich wyrazów:

  • prowadzenie pamiętnika – powtarzanie słówek to nie tylko powtarzanie na głos czy w myślach wyrazów, ale także zapamiętanie ich pisowni. Prowadzenie pamiętnika czy dziennika pomaga zapamiętać nie tylko samo brzmienie słów, ale także ich poprawny zapis. Tym, którzy są wzrokowcami, ta metoda z pewnością przypadnie do gustu. Dzięki umieszczeniu słowa w kontekście, czyli przez skonstruowanie z nim zdania (najlepiej trochę „oderwanego” od rzeczywistości) łatwiej je zapamiętać,
  • śpiewanie piosenek – chyba nie ma osoby, która nie lubi słuchać muzyki, dlatego nauka polskich wyrazów poprzez śpiew jest świetną metodą na zapamiętanie obcych pojęć. W ten sposób można ćwiczyć też wymowę i odpowiednie akcentowanie oraz poznawać ciekawych artystów. W ten sposób możesz też uczyć się wspólnie ze znajomymi, np. organizując karaoke z polskimi piosenkami, gdzie zabawa będzie szła w parze z edukacją,
  • oglądanie seriali i filmów – to chyba jedna z coraz bardziej popularnych metod nauki języka obcego. Dzięki powszechnemu dostępowi do telewizji i Internetu teraz każdy może sobie pozwolić na dostęp do tysięcy filmów i seriali. Możesz oglądać film z polskimi napisami lub lektorem albo całkowicie zrezygnować z tłumaczenia dialogów i skupić się na warstwie dźwiękowej, próbując wyłapać sens zdań. Tak naprawdę każdy sposób nauki przy oglądaniu filmu jest wart uwagi.
  • czytanie w języku polskim – czytanie to świetny sposób na naukę. Możesz korzystać z książek, Internetu czy na przykład ze specjalnych książek z tłumaczeniami, które rozwiną Twoje zdolności i pomogą łatwiej zapamiętywać nowe słówka.
  • aplikacje i gry na telefon – istnieje wiele aplikacji oraz gier na smartfony, które świetnie nadają się do nauki języków. Niektóre z nich są dostępne za darmo, dlatego tym bardziej są one atrakcyjne. Dzięki aplikacji na telefonie możesz tak naprawdę powtarzać słówka w każdym miejscu i o każdej porze dnia – wystarczy kliknąć ikonkę na ekranie i poświęcić kilka minut dziennie na naukę.

Szukasz skutecznych materiałów do nauki języka polskiego? Być może pomoce dydaktyczne z języka polskiego w StartPolish są stworzone właśnie dla Ciebie!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.