Kim jest native speaker?

Native speaker to termin, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą coraz większej popularyzacji samego języka angielskiego. Bardzo wielu ludzi pragnie opanować język obcy w stopniu płynnym przez co decydują się na pobieranie lekcji u osób, dla których jest to język ojczysty.

Native speaker – kto to?

Native speaker to osoba, dla której dany język jest językiem pierwszym, a więc takim, którego uczą się od razu po urodzeniu, a wypowiadanie się w nim jest naturalne. Native speaker powinien spełniać następujące warunki:

  • Przyswoić dany język we wczesnym dzieciństwie;
  • Posiadać jego intuicyjną znajomość;
  • Umieć się wypowiadać płynnie i swobodnie;
  • Umieć się komunikować w każdym kontekście społecznym;
  • Posiadać naturalny akcent;
  • Czuć więź z daną kulturą lub społecznością językową.

Dla przykładu, dla Polaków pierwszym językiem jest Polski, dlatego możemy nazwać się native speakerami języka Polskiego.

Kogo wybrać?

Musimy wiedzieć, że z native speakerami jest tak samo jak z każdym innym człowiekiem – nie każdy może i powinien być nauczycielem. Sama znajomość rodzimego języka nie czyni z każdego Amerykanina czy Anglika native speakera! Owszem, rozmowa z osoba o takim pochodzeniu może dostarczyć niezapomnianym doświadczeń i być cenna lekcją, jednak nauka od native speakera to zupełnie coś innego.

Warto znaleźć taką osobę, której język angielski jest wartościowy dla nas i która posiada zmysł do nauki innej osoby. Nie każdy powinien być nauczycielem, ale nie każdy powinien być również native speakerem.

Lepszy native speaker czy Polak – jaki nauczyciel?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy lepiej wybrać native speakera, czy nauczyciela języka obcego, który jest Polakiem. Otóż wszystko zależy od naszych dotychczasowych umiejętności językowych.

Przyjmuje się, że początki nauki języka angielskiego oraz pierwsze miesiące czy lata, kiedy dopiero uczymy się podstawowych zasad, lepiej przeprowadzić z kimś, kto potrafi nam pewne rzeczy wytłumaczyć w naszym ojczystym języku. Dopiero, gdy nasz poziom będzie zadowalający i umożliwiający swobodną komunikację, warto sięgnąć po pomoc obcokrajowca, aby nabyć większej swobody z językiem obcym.

Kto to native speaker – podsumowanie

Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem obcym, czy masz już jakieś umiejętności – warto rozważyć naukę z native speakerem teraz lub w przyszłości. Może okazać się to źródłem bezcennego doświadczenia oraz praktyki z językiem obcym, a także świetną okazją do poznania kultury.

Źródło zdjęć: freepik.com

Platforma edukacyjna w szkole
W dzisiejszym świecie, w którym edukacja zdalna stała się nieodłącznym elementem naszego życia, wybór odpowiedniej platformy...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *