Czy nauka języka niemieckiego jest trudna?

Wiele osób uważa, że język niemiecki jest jednym z najtrudniejszych do przyswojenia. W praktyce jednak taki nie jest, co wydaje się dla niektórych nieprawdopodobne. Jeśli myślisz o nauce języka niemieckiego, przeczytaj najpierw ten artykuł, byś nie musiał obawiać się, że czeka cię droga nie do pokonania.

Język niemiecki – podstawowe informacje

Język niemiecki charakteryzuje się tym, że ma bogatą deklinację, dość skomplikowaną budowę zdania oraz rodzajniki rzeczownikowe. Rodzajniki te często wskazują na rodzaj rzeczownika niż ten, który byłby dla nas oczywisty w języku polskim. Właśnie to sprawia, że nauka tego języka na początku jest dość kłopotliwa i wiele osób z tego powodu rezygnuje z dalszej edukacji.

Poza tym dużo kłopotów sprawiać może sama wymowa. Jeśli zależy ci na opanowaniu języka niemieckiegona wysokim poziomie, to także nie będzie należało do zadań prostych. Uczących się najczęściej spotyka taka trudność, że jest im trudno wymawiać głoski, których nie ma w języku polskim (np. ü, ö), a także jednosylabowych słów z długą samogłoską w środku (np. süß, früh). Do tego należy doliczyć jeszcze chęć wyrobienia sobie dobrego akcentu, które zazwyczaj nabywa się w czasie obycia językowego – słuchania niemieckiego i ciągłego przebywania w otoczeniu osób, dla których jest to rodzimy język. W takim wypadku najlepiej zapisać się na kurs języka niemieckiego, który prowadzony jest przez rodowitego Niemca lub osobę, która wiele lat tam mieszkała.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nauka języka niemieckiego wcale nie jest taka trudna, jak się wydaje, więc pora wskazać również na plusy. Jednym z nich jest z pewnością fakt, że niemiecka gramatyka jest logiczna, a w samym języku występuje o wiele mniej czasów niż chociażby w języku angielskim. Same rodzajniki odmieniają się tylko przez cztery przypadki. W języku niemieckim rządzą także twarde reguły, mało tam wyjątków. W związku z tym, jeśli je opanujemy, nauka stanie się łatwiejsza i może nawet zyskać miano przyjemnej.

Jak skutecznie nauczyć się języka niemieckiego?

Nauka języka niemieckiego, jak zresztą każdego innego języka, wymaga nie tylko czasu, ale także i systematycznej pracy. Co prawda potrzeba więcej czasu do opanowania języka niemieckiego niż np. angielskiego, ale to wcale nie znaczy, że jest to język, którego nie da się nauczyć. Jeśli tylko zrozumiemy zasady, opanujemy rodzajniki, szyk wyrazów w zdaniu i gramatykę, później pójdzie o wiele łatwiej niż, chociażby w przypadku języka niemieckiego. Do nauki języka (jakiegokolwiek) potrzeba przede wszystkim cierpliwości i regularnej nauki. W przeciwnym razie każdy język obcy będzie wydawał się trudny i niemożliwy do nauczenia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.