
Zapewne większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że język chiński to jeden z najtrudniejszych do opanowania języków. Oczywiście mowa nie o samej wymowie, ale też przede wszystkim o skomplikowanym alfabecie. Czy warto rozpocząć naukę języka chińskiego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Czy język chiński rzeczywiście jest tak skomplikowany?
Wstęp, który przeczytałeś/aś przed chwilą jest trochę prowokujący, ponieważ wbrew obiegowej opinii język chiński wcale nie jest aż tak skomplikowany. Strach budzi przede wszystkim pismo chińskie, które z pewnością kojarzy każdy z nas. Nie można odmówić mu artystycznego kształtu, jednak czy łatwo jest się go nauczyć?
Pismo chińskie znacząco różni się od innych pism, ponieważ składa się ono głównie z tzw. ideogramów półfonetycznych i piktogramów. Jeśli je opanujesz, to z resztą nie będzie większego problemu. Aby móc swobodnie czytać po chińsku, nie musisz znać wszystkich znaków, wystarczą jedynie znajomość 2 do 3 tysięcy znaków.
Oczywiście, jak w przypadku każdego nowego wyzwania, najtrudniejszy jest początek i to, aby w ogóle zabrać się za naukę. Jednak po przyswojeniu pierwszych kilku, kilkunastu, a potem kilkudziesięciu znaków zauważysz, że nowe znaki przyswajasz o wiele szybciej i łatwiej je zapamiętujesz. Dzieje się tak głównie dlatego, że pewne elementy są powtarzalne, dzięki czemu w prostszy sposób możesz odczytywać nowe znaki.
Obecnie nawet rodowici Chińczycy mają problem z tym, aby pisać znaki ręcznie, ponieważ cechą naszych czasów jest ciągłe korzystanie z urządzeń elektronicznych i pisanie na klawiaturach.
Chcesz, żeby nauka chińskiego była przyjemnością? Wejdź na szkoła językowa Profi Lingua.
Gramatyka chińska? Nic prostszego!
My Polacy od dziecka jesteśmy uczeni skomplikowanej gramatyki języka polskiego, a dla niektórych z nas staje się ona zmorą przez cały proces edukacji. Na szczęście w przypadku chińskiego sprawa jest o wiele prostsza – nie ma tam przypadków, czasów, rozróżnienia na płcie i tym podobnych „udziwnień”, przez co chińska gramatyka należy do najprostszych na świecie.
W związku z tym, że gramatyka jest banalnie prosta, język chiński jest bardzo intuicyjny i logiczny, przez co używa się go z większą łatwością niż na przykład polskiego.
Chińskie tony – czemu są ważne?
Ostatnią rzeczą, na którą zwrócimy uwagę, są chińskie tony. Według wielu osób nie są one łatwe do zrozumienia i przyswojenia, jednak gdy zaczniemy zwracać uwagę na kontekst wypowiedzi wiele rzeczy stanie się o wiele prostsze. Naukę tonów możemy przyswoić poprzez praktykę i doświadczenia językowe z różnymi osobami.