Czy język japoński jest trudny?

Wiele osób kojarzy języki z dalekiego Wschodu jako niezwykle trudne do nauczenia. Szczególnie ciężki do opanowania wydaje się język japoński. Czy jednak rzeczywiście jest taki trudny, jak się nam wydaje? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zostań do końca artykułu!

Nie można zaprzeczyć, że język japoński znacznie różni się od bliższych nam języków europejskich. Nie można jednak stwierdzić, że jest na tyle trudny, by nauczenie się go było niemożliwe. W końcu podjęcie się nauki każdego nowego języka zawsze jest pewnego rodzaju wyzwaniem, więc nauka japońskiego również nie może należeć do łatwych.

Wymowa języka japońskiego

Każdemu chyba zależy na tym, by rozpoczynając naukę japońskiego, już po pierwszym razie móc cokolwiek w tym języku powiedzieć. Dobra informacja jest taka, że z wymową języka japońskiego każdy powinien sobie bezproblemowo poradzić. Jest ona prosta i opiera się na samych „miękkich” łatwych do wypowiedzenia dźwiękach.

Gramatyka japońska

Wielu osobom wydaje się, że gramatyka japońska jest niezwykle trudna. Nie jest to do końca prawda. Owszem w język japoński również posiada trudniejsze momenty do nauki, jednak wbrew pozornym gramatyka języka japońskiego nie jest skomplikowana i można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest ona dość mocno „okrojona” w porównaniu do innych języków. W języku japońskim nie występuje np. liczna mnoga, nie ma również odmiany przez przypadki, rodzaje czy osoby. W porównaniu do innych języków – japoński operuje jedynie dwoma czasami – teraźniejszo-przyszłym i przeszłym.

Japońskie pismo – jak je opanować?

Wydaje się, że to właśnie przez pisownię wiele osób wrzuca język japoński do worka z napisem „język trudny”. Na pierwszy rzut oka japońskie pismo może wydawać się prawdziwą zmorą. W końcu japoński system piśmiennictwa składa się z trzech alfabetów, a każdy z nich to oczywiście inne znaki. Dwa pierwsze alfabety to hiragana oraz katakana i składają się z 46 znaków każdy. Trzecim alfabetem jest z kolei kanji i został on niejako podkradziony Chińczykom i z biegiem lat przekształcony wizualnie. Trzy alfabety mogą się wydawać niemożliwe do nauczenia, ale trzeba pamiętać, że z biegiem czasu nauka i używanie poszczególnych alfabetów stanie się czymś naturalnym.

Język japoński wcale nie jest tak trudny, jak większość o nim myśli. Nauka japońskiego, tak jak i innych języków, może być niezwykle ciekawą i pełną satysfakcji przygodą.   Oczywiście jest to język, który wymaga od nas większego zaangażowania, wytrwałości i systematyczności, ale warto głębiej poznać ten piękny język.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.