Nauka włoskiego – podstawy, od których należy zacząć

Włoski to piękny język i wiele osób chciałoby się go nauczyć. Jak więc zacząć? Co należy wiedzieć, zaczynając naukę języka i z czym należy się liczyć, jeśli chodzi o potencjalne przeszkody? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o początkach przygody z tym pięknym językiem. Gotowi? Andiamos!

Jak zacząć się uczyć włoskiego?

Nauka włoskiego, jak każdego języka obcego, może być piękną przygodą, mimo że na początku może być niezwykle trudno zrozumieć wszystkie wyjątki i zawisłości językowe. Jest jednak kilka podstaw, które jako osobie początkującej mogą znacznie pomóc w nauce włoskiego. Nie ważne czy chodzisz na kurs, czy uczysz się w domu samodzielnie – zawsze warto robić coś więcej niż nauka z podręcznika. Oto kilka pomysłów, jak uczyć się jeszcze efektywniej!

Prowadź zapiski lub kalendarz po włosku

Mimo że na początku zna się niewiele słów i zasad tworzenia poprawnych zdań, zawsze można pisać w kalendarzu kilka podstawowych zwrotów jak „Spotkanie z Kasią czy „Fryzjer”. Znajdź jak po włosku jest „o 17” i dopisz do konkretnego zajęcia. Dzięki temu zaczniesz obracać się wokół słów, powtarzać je i myśleć po włosku, co znacznie przyśpieszy twój proces nauki.

Zacznij myśleć po włosku

Najlepiej zacząć od tego, aby rozejrzeć się po domu i zrobić listę słówek, które opisują twoje otoczenie, nawet jeśli jeszcze nie znasz tego typu wyrażeń po włosku. Znajdź je w słowniku i zapisz na kartce. Przetłumacz także na włoski czynności, które na co dzień wykonujesz. Na wyższych poziomach nauki możesz nawet spisywać to, jak minął ci dzień, dzięki czemu będziesz jeszcze szybciej i dokładniej przyswajać wyrazy, które pochodzą z mowy codziennej.

Zapamiętaj te słowa!

Słowa wytrychy staraj się zapamiętać od razu na pamięć i powtarzać je, a także używać w zdaniach, kiedy tylko będzie taka okazja. Słowa wytrychy to: mogę, muszę, chcę. Wiem, nie wiem, ale, bo, chociaż, jeśli, nawet, mimo, dlaczego, jak, kiedy, co, potem, wcześniej, zawsze, nigdy itd. Z tymi słówkami nie ma co zwlekać, ponieważ niezwykle poprawiają komfort mówienia i wydaje się, że sam poziom jest wyższy, nawet jeżeli dopiero zaczynasz i jesteś na A1.

Zacznij otaczać się językiem włoskim

Jak to zrobić? Wystarczy słuchać włoskich piosenek, radia czy oglądać seriale po włosku. Na początku z pewnością będzie ci niezwykle trudno zrozumieć o co chodzi, ale z czasem zaczniesz wyłapywać pojedyncze słówka, a później i całe zdania. Dodatkowo osłuchasz się z językiem włoskim i kiedy przyjdzie ci zrozumieć, co mówi do ciebie rozmówca, nie będziesz w tak dużym szoku, ponieważ będziesz pamiętać intonację oraz szybkość mowy typową dla Włochów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.