
Chcesz nauczyć się języka obcego i tym samym szukasz szkoły językowej, która ci w tym pomoże? W dzisiejszym artykule dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę wybierając tę najlepszą. A musisz wiedzieć, że jest w czym wybierać, bo obecnie na terenie Polski znajduje się ich 6 tysięcy. Dlatego, jeśli naprawdę chcesz się czegoś nauczyć, czeka cię nie lada wybór.
Metoda nauczania
Zanim zapiszesz się do szkoły językowej sprawdź, jakiej używa ona metody nauczania. W ostatnich latach pojawiło się ich naprawdę pokoro, a twórcy każdej z nich zapewniają, że akurat ich sposób jest najlepszy i szybki, a efekty widać praktycznie natychmiastowo. W związku z tym, na samym początku sprawdź, czy metoda stosowana przez szkołę spełnia twoje oczekiwania, ponieważ różne metody kładą nacisk na inne aspekty – mówienie, gramatykę lub słownictwo.
Uczestnicy w grupie
Szkoła językowa, jak sama nazwa na to wskazuje, składa się z klas, do których przynależą poszczególni uczniowie. A jak dobrze wiadomość wielkość grupy ma znaczenie, ponieważ podczas zajęć lektor poświęca czas nie tylko na tłumaczenie zagadnień, ale także rozmawia z każdym z uczniów. Najlepiej, żeby w grupie znajdowało się do 10 osób. Niektóre szkoły językowe oferują nawet zajęcia w mniejszych grupach 3-4 osobowych. Cena kursu może być co prawda wyższa, ale nauka z pewnością będzie bardziej efektywna.
Tekst kwalifikacyjny
Profesjonalna szkoła językowa powinna przed zapisaniem cię na zajęcia sprawdzić twój poziom wiedzy z języka obcego. Może być to test ustny lub pisemny. Wszystko, dlatego, aby nauka była bardziej skuteczna, a sami uczestnicy kursu znajdowali się na zbliżonym poziomie znajomości języka.
Opieka metodyka
O wysokiej jakości szkoły językowej świadczy także obecność metodyka. To właśnie on czuwa nad jakością przeprowadzonych kursów oraz sprawuje kontrolę nad pracą lektorów. Rolą metodyka jest także analiza umiejętności przyszłego kursanta oraz dopasowanie jego umiejętności do odpowiedniej grupy językowej.
Kwalifikacje lektorów
To, kto naucza w szkole językowej, decyduje także o jakości kursu. Dobry lektor powinien mieć wykształcenie kierunkowe, czyli dyplom ukończenia filologii, lingwistyki stosowanej lub kolegium nauczycielskiego. W nauczaniu ważne jest także przygotowanie pedagogiczne, które sprawdzi się szczególnie w pracy z dziećmi. Nie bez znaczenia jest także charyzma i odpowiednie podejście lektora do uczniów w każdym wieku.
Cena kursu
Ostatnim punktem, który należy sprawdzić, jest cena kursu. Niska powinna nieco zaniepokoić, ponieważ za dobre usługi należy swoje zapłacić, ale nie można też popadać w zbyt wysokie koszty. Warto sprawdzić też, czy szkoła językowa, z której chcesz skorzystać, nie zapewnia zniżek dla studentów lub stałych klientów.