post image

Czy warto uczyć się języka rosyjskiego?

Dodano 11 października 2021

Czy warto uczyć się języka rosyjskiego?

Nauka języków obcych to obecnie bardzo popularny trend. Nic dziwnego skoro granice między państwami coraz bardziej się zacierają i odbywamy coraz więcej podróży. Obecnie nie ma problemu, aby przenieść się do innego kraju i tam rozpocząć nowe życie – podjąć studia lub nową pracę.

Dzięki postępowi technologicznemu nie ma też problemu z komunikacją online, gdzie również posługujemy się językiem obcym. Znajomość chociażby rosyjskiego otwiera wiele furtek, dzięki czemu możemy wybierać swoją ścieżkę i podejmować nowe wyzwania oraz eksplorować inną kulturę.

Nauka języka rosyjskiego – czy to się opłaca?

Nauka języków obcych od dzieciństwa jest bardzo ważne. Im wcześniej rozpocznie się przyswajanie obcych słów i zwrotów, chociażby z języka rosyjskiego, tym lepiej. W Polsce ten język nie jest jeszcze tak popularny, jednak obecne trendy szybko się zmieniają. Młodzi ludzie coraz chętniej podejmują się jego nauki, co w przyszłości może zaowocować różnymi profitami. A im mniej osób zna w Polsce rosyjski, tym większą szansę na powodzenie, mają ci, którzy się nim posługują.

Nauka języka rosyjskiego to zdecydowanie inwestycja w przyszłość, ponieważ jest to obowiązujący język w największym kraju na świecie, jednak znając go, bez problemu możesz także porozumieć się z wieloma mieszkańcami państw dawnego ZSRR. Tendencją w dzisiejszej turystyce wśród naszych rodaków są podróże właśnie do tych krajów, gdzie mało mieszkańców mówi po angielsku lub w języku innym niż ojczysty. Wobec tego poznawanie języka rosyjskiego ułatwia podróżowanie i pomaga lepiej rozumieć obcą nam kulturę.

Czy nauka języka rosyjskiego jest trudna?

Opanowanie języka rosyjskiego nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ akcent w nim jest bardzo specyficzny, a alfabet, którym posługują się użytkownicy tego języka, różni się od tego znanego nam. Jednak my, jako Polacy, mamy pewną przewagę, chociażby nad Anglikami czy Niemcami, ponieważ język polski i rosyjski są do siebie bardzo podobne, co zdecydowanie ułatwia naukę. Wystarczy posłuchać osoby, która mówi po rosyjsku, aby bez problemu wychwycić sens zdania lub znaczenie niektórych wyrazów.

Na szczęście w dzisiejszym świecie istnieje wiele opcji na łatwą i szybką naukę języka obcego, jak chociażby nauka online, uczęszczanie na kurs (zobacz: szkoła językowa Profi Lingua) albo korzystanie z bogatej literatury (podręczników, rozmówek…) czy aplikacji na telefon.

Język rosyjski, a praca

Posługując się językiem rosyjskim w stopniu komunikatywnym, masz niemal stuprocentową szansę na to, że zdobędziesz dobrze płatną posadę w Polsce lub za granicą (nie tylko na Wschodzie).

Jako że wciąż mało osób decyduje się na naukę rosyjskiego, szanse osób na rynku pracy, które się nim posługują, są o wiele większe. Pracodawcy chętnie przyjmują osoby, które biegle mówią po rosyjsku. Dzięki temu Twoje kwalifikacje są wyższe i możesz żądać lepszej pensji. Język rosyjski daje też gwarancję, że możesz szukać pracy w wielu branżach, nie tylko zostać tłumaczem, ale także być specjalistą od kultury rosyjskiej czy pracować chociażby w IT.

freepik.com